Analyst's Notebook

Analyst's Notebook
Analyst's Notebook, IBM'in canlandırmaya ve analize yönelik ödüllü bir ürünüdür. Kullanıcılara grafikleri canlandırma kabiliyeti dışında grafiklerin içindeki bilgileri ileri seviyede analiz etmeye yarayan araçlar sağlamaktadır.
 

Alanında ödül kazanmış Analyst's Notebook ürünü uluslararası ticari kuruluşlar ve güvenlik birimlerindeki binlerce kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.

Soruşturmanızın içeriği ne olursa olsun Analyst's Notebook veriyi hızla görselleştirmenizi ve böylece veriler içinde gizlenmiş gerçekleri görmenizi sağlar.
 
Analizinizdeki kilit unsurları saptamanıza ve bunlar üzerinde odaklanmanıza yardımcı olur. İlişkileri, bağlantılara göre ve zaman çizelgesinde görmenize yardımcı olur.

Kişiler ve kuruluşlar gibi değişik öğeler arasında görsel olarak bağlantı kurabilir, aralarındaki ilişkileri kolayca görebilirsiniz. Bu, bir grup içerisindeki kilit oyuncuları, onların haberleşme ağını ve çalışma yöntemlerini saptamanızı sağlar.

Hesap işlemleri ve telefon bilgileri gibi büyük veri setleri kolay ve hızlı bir şekilde Analyst's Notebook'a ithal edilebilir. Bu setleri görsel olarak canlandırmak sureti ile en karmaşık bilgileri bile basitleştirebilir, yolları ve kümeleri bulmak amacıyla analiz edebilirsiniz.

Analyst's Notebook, analistin bakış açısını genişletmek için verilerin kronolojik görünümünü bir bağlantı görünümüne dönüştürebilir veya bunun tam tersi de yapılabilir. Bu esneklik tekrarlanan eylemlerin davranış modellerini ortaya koyar, böylece ileriki davranışları öngörebilir, bunları izlemek ve engellemek için önlem alabilirsiniz.

Olayları zamana yayarak gösteren Analyst's Notebook öğelerin izlenmesini ve spesifik bir olayla karşılaştırılmasını kolaylaştırır. Olaylara veya konulara bağlantılar ilave ederek her bir grafik kalemi için daha fazla detay bilgi girilebilir. Analyst's Notebook, olay ve ilişkileri farklı persfektiflerden görebilmeniz için çeşitli yerleşim seçenekleri sunmaktadır.

Analyst's Notebook, büyük tablo görüntüsünü kaybetmeksizin soruşturmanızın önemli alanlarına yoğunlaşmanızı sağlayacak bir dizi etkin analiz teknikleri sunmaktadır. Örneğin, grafiğinizde arama yapmak için sorguları görsel olarak oluşturabilir, yani sorularınızı çizebilirsiniz. Öğe ve bağlantılarda arama yapabileceğiniz gibi, nitelikler içinde de arama yapabilirsiniz.

Grafiğinizdeki her bir kaleme bir tarih ve zaman ekleyebileceğiniz için, belli bir zaman çerçevesinde gerçekleştirilmiş eylemlerde arama yapmak mümkündür. Soruşturmanız ilerler ve grafiğiniz giderek genişlerken bütün öğe ve bağlantıların bir listesini almak önem taşır. Hangi bilgilerin gösterileceğini ve bu bilgilere göre sıralamak istediğiniz verileri belirleyebilirsiniz. Telefon numarası, hesap numarası ve adres gibi verilerinizde mükerrer kayıtlar varsa, Analyst's Notebook bu eşleşen öğeleri bulur ve bunlarla ilgili ne yapılması gerektiğini size bırakır.
 
Analizlerinizi başkalarıyla paylaşmak analiz kadar önemlidir ve Analyst's Notebook grafiğinize nihai rötuşu yapabilmek için bir dizi seçenek sunmaktadır. Grafiklerinizin üzerine harita veya şemalar koyabilir, böylece bir soruşturmayı ve olayı daha detaylı olarak görselleştirebilirsiniz veya ses dosyaları ve dokümanlar ile grafiğinizi daha da zenginleştirebilirsiniz.
 
En karmaşık soruşturmalar bile net bir görsel format içinde sunulabilir.

Çözümler
  1. Kriminal Suç Analizi 
  2. Suç Gelirlerinin Aklanması ile Mücadele 
  3. Suistimal ve Dolandırıcılıkla Mücadele
 
<br />

Hızlı Grafik Oluşturulması

Analyst's Notebook ortamında analiz edilecek entiteler uygun ikonlar ile temsil edilir. Kullanıcı paletinden ikonlar ''sürükle bırak'' işlemi ile grafik ortama kolayca taşınır ve özellikleri ekrandan girilebilir.

Sezgisel Veri İthali

Analyst's Notebook size veri ithalini kullanarak, veri tabanı dosyalarından veya panoda tutulan veriden otomatik olarak grafikler oluşturmanızı sağlamaktadır. Kullanılması kolay sihirbaz sizi ithal etme sürecinde yönlendirir ve bir ithal spesifikasyonunun kaydedilmesini ve tekrar kullanılmasını sağlar. Bundan sonra ithal edilen her bir ek bilgi, kullanılır istihbarata güncel bir görüntü kazandırılarak, girildiği anda eklenecektir.
 
Kuvvetli Analitik Yeteneği
 
Analyst's Notebook, çok miktardaki düşük değerli veriyi az miktarda yüksek değerli bilgiye çevirmenize yardım etmek adına tasarlanmış bir analitik araçlar alanı sunar. Uygun analitik geçler alanı, kalemler listesini, entite eşlemeyi, görsel aramayı, yolu bul, bağlantılı olanı bul'u ve analizi kümeleyi içerir.

Veri Tiplerini Ayırt Etmek İçin Uygun Grafik Sunumları

Grafikler, veri tiplerinin en iyi şekilde sunulması adına çeşitli formatlarda oluşturulabilirler. Bağlantı grafiği, insanlar, hesaplar, kurumlar ve aralarındaki ilişkiler veya mallar değişimleri ile birlikte diğer entiteler. Network grafiği, grupları ve kümeleri tespit etmek adına sosyal networklar, telefon verisi, finansal işlemler ve internet trafik kayıtları gibi geniş veri setlerine bağlantı grafiği teknikleri uygular.

Zaman çizgisi grafiği, olayların sıralarını zaman içinde nasıl açıklandığını göstermektedir.

Entegrasyon

Analyst's Notebook'un avantajları diğer ürünlerle birleşince genişlemektedir. Bir grup analistin kullanması için veri saklanması adına bir veri tabanının eklenmesi (iBase), harici veri tabanlarına doğrudan erişim, biçimlendirilmemiş test analizi ve kişisel eklentiler geliştirmeye imkan tanıyan araçlar diğer ürünlerin içerdiği seçeneklerdir.
 
<br />


Analyst's Notebook