BAŞARI HİKAYESİ

LC Waikiki Verinin Gücüyle Yükseliyor

LC Waikiki ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilen bu proje ile veri işleme hızını ortalama 13 kat, maksimumda ise 30 kat arttırmayı başardık

Hedefimiz

Hızla dijitalleşen Dünya'da müşterileri daha iyi anlayabilmek, onların ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için analitik platformları güncel teknoloji ve yaklaşımlarla zenginleştirme ihtiyacı giderek artıyor. Bu kapsamda LC Waikiki için büyüyen veri hacmi çeşitliliği ile beraber bu veriyi hızlıca işleyebilmek ve analiz yaparak şirketin stratejisini belirleyen ekiplere bu veriyi hızlı bir şekilde servis edebilmek önem arz ediyordu.

LC Waikiki’nin veriyi işleme kapasite ve hızını artıracak, veri ile uğraşan buradan değer üreten ekiplerin yığın veri üzerinde hızlı bir şekilde analiz yapabilecekleri bir ortam ihtiyacını karşılamak için Komtaş, Analythinx ve İstanbul Data Science Akademi ekiplerimizle Cloudera lisansı ile işletebileceğimiz bigdata ortamını LC Waikiki kazandırmak üzere yola çıktık.

“Proje kapsamında oluşturulan ortam ile veriyi hızla işleyebilme ve stratejik ve karar verici ekiplerimizin çevik bir şekilde bu veriyi kullanabilmelerini sağladık. Projede sürdürülebilirlik ve kalite algısıyla elinden gelen tüm çabayı gösteren ekibime, desteklerinden dolayı Komtaş, Analythinx ve İstanbul data science akademideki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “
Ahmet Kalafat - LC Waikiki - Big Data & Data Architecture Manager

Proje Aşaması

Proje Kapsamında LC Waikiki ve Analythinx birlikte yaptığı projelerde veri işleme hızını ortalamada 12 kat, maksimumda ise 30 kat arttırdı.

Cloudera büyük veri platformu ile Apache Spark teknolojisi kullanılarak büyük ölçüde paralel veri işleme tekniği ile veri dönüşüm ve hazırlık adımlarını baştan tasarladık. Geleneksel yönteme göre veriyi 10 kat daha hızlı işleyip veri ambarında sunuma hazır hale getirebiliyoruz. Bu süreye verinin kaynak sistemden toplanması ve veri ambarına transfer edilmesi de dahil durumda.

Büyük veri altyapısı ile kurum içerisinde ileri analitik çalışmalar için yüksek işlem gücüne sahip bir ortam hazırlandı ve kurum içerisinde yaygınlaştırma çalışmaları yapıldı. Teknoloji altyapısı olarak Cloudera tercih edilerek, buluta geçişe hazır bir büyük veri altyapısı konumlandırıldı.

İstanbul Data Science Akademi’den büyük veri ile ilgili özelleştirilmiş eğitimler sağlanarak LC Waikiki ekiplerinin yetkinliklerinin arttırılması amaçlandı.

Bu proje ile birlikte LC Waikiki yapısal olmayan verileri saklayabileceği, stream veri üzerinde çalışmalar yapabileceği, veri ile uğraşan tüm paydaşlarının çalışma yapıp kum havuzlarını oluşturabileceği güçlü bir analitik platform sistemine sahip olmuş oldu.

12 Kat
Veri İşleme Hızını Ortalamada Arttırdık
30 Kat
Veri İşleme Hızını Maksimumda Arttırdık
10 Kat
Veri Ambarında Veriyi Sunuma Hazır Hale Getirme Hızını Arttırdık

Sizi Tanımak için Sabırsızlanıyoruz

Sizinle iletişim kurmak için sabırsızlanıyoruz. Formu doldurarak en hızlı şekilde size ulaşmamızı sağlayın.

Adınız ve Soyadınız*
Şirket E-Mailiniz*
Telefon Numaranız
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.