BAŞARI HİKAYESİ

Fibabanka - Veri Yönetişim Başarı Hikayesi

Fibabanka için veri yönetişimini temelden ele alıp, veriyi nasıl daha etkin yönetebiliriz amacıyla yola çıktık

Veri Yönetişim Projesi

Bu projeyle Fibabanka’nın mevzuata ve regülasyonlara uyum sağlamasının yanında veriyi doğru kullanarak sağlıklı bir dijital dönüşüm altyapısına sahip olması amaçlandı. Uçtan uca çözüm sunan Informatica ürün ailesi ile veri yönetişimini temelden ele alıp, verinin daha yönetilebilir bir altyapıya kavuşması amaçlandı.

Damalink ve Fibabanka’nın birlikte gerçekleştirdiği proje ile dijital dönüşüm süreçlerinde çok önemli bir temel süreç olan veri yönetişimi için birlikte strateji geliştirip, Informatica ile birlikte bankanın altyapısını Fibabanka’yı geleceğe hazırlayacak şekilde tasarlardık, geliştirdik.

“Damalink ekibi, teknik becerileri ve iş birlikçi yaklaşımlarıyla Fibabanka için özel geliştirdikleri çözümler ile projenin başarıyla tamamlanmasını sağladılar. Bu proje sayesinde veri yönetişimi çalışmalarını yürüteceğimiz tüm altyapılarımızı oluşturmuş olduk.“
Özge Seyhan - Fibabanka - Data Governance Director

Proje Aşaması

Proje kapsamında Veri sözlüğü aracı olan Axon’la ilgili analiz çalışmalarının ardından EDC’ DQ analyst ve DQ Developer tool’larının implementasyonu ve veri kalitesi çalışmalarını tamamladık.

Her 3 aracın implementasyonunun yanında Axon’un Türkçeleştirilmesi, replikasyon için kullanılan Golden Gate aracı için custom entegrasyon geliştirmesi ve ana bankacılık sistemlerinde yapılan DDL değişikliklerinin veri ambarı ve raporlama sistemlerine olan etki analizinin çıkarılması ve veri platformları ekiplerine bildirilmesini sağlayan uyarı mekanizmalarının kurulması gibi ek çalışmalar da bu proje süresi içerisinde tamamlandı.

Proje içerisinde Axon’daki 11 facet üzerinde geliştirme yapıldı. Bilgi Güvenliğinin belirlemiş olduğu 12 alan üzerinde 22 adet keşif kuralı yazılarak Oracle, SQL Server, Hadoop ve dosya sistemleri üzerinde yer alan 8 farklı sistemde veri keşfi çalışması yapıldı. Yine 18 farklı sistemde yer alan veriler için metaveri analizi ve veri soyağacı çıkarılması çalışmaları tamamlandı.

Tüm araçlar kullanıma hazır hale geldiğinde her 3 araçla ilgili hem iş birimleri ve IT ekiplerinin yer aldığı son kullanıcı eğitimleri hem de altyapı ekiplerimizin yer aldığı admin eğitimleri verildi. Bu kapsamda 51 farklı kişiye 7 farklı eğitim verilmiş oldu.

22
Keşif Kuralı Yazıldı
11
Axon Facet üzerinde Geliştirme Yapıldı
8
Farklı Sistemde Veri Keşfi Çalışması Yapıldı
REFERANSLARIMIZ

Başarılı İş Ortaklarımıza Katılın!

Sektöründe öncü 120'den fazla şirket ile 200'den fazla başarılı proje geliştirerek Türkiye'nin alanında lider şirketleri ile çalışıyoruz.
Siz de başarılı iş ortaklarımız arasındaki yerinizi alın.

İlETİŞİM FORMU

Sizi Tanımak için Sabırsızlanıyoruz

Formu doldurarak çözüm danışmanlarımızın tarafınıza en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayın.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
İLETİŞİME GEÇ